Портал в режимі тестування та наповнення
Володимир Голубош:  Проєкт "Поліцейський офіцер громади" ‒ це нова філософія поліціювання
Опубліковано 30 грудня 2020 року о 16:44

У травні 2019 року в Україні стартував пілотний проєкт Міністерства внутрішніх справ «Поліцейський офіцер громади», покликаний забезпечити кожну територіальну громаду офіцером поліції, який живе і працює на її території. Цього року до нього приєдналася Івано-Франківщина. Після ретельного конкурсного відбору перші 33 кандидати на посади поліцейських офіцерів громади зараз проходять навчання на базі Харківського університету внутрішніх справ.

Власне, про основні аспекти впровадження цього проєкту на Прикарпатті, співпрацю з територіальними громадами йдеться в інтерв’ю з начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області генералом поліції третього рангу, доцентом кафедри кримінального права, процесу і криміналістики Київського інституту інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія», кандидатом юридичних наук Володимиром Голубошем.

 Володимире Валентиновичу, охарактеризуйте, будь ласка, в загальних рисах проєкт «Поліцейський офіцер громади»?

‒ «Поліцейський офіцер громади» ‒ один із пілотних проєктів, які впроваджує Національна поліція України в процесі свого реформування. Він охоплює усі регіони нашої держави, а це близько 30 тисяч населених пунктів, де мешкає майже 28 мільйонів громадян. Його метою є тісна взаємодія поліцейського з об’єднаною територіальною громадою та орієнтири в роботі на її потреби.

Поліцейський офіцер громади в своїй діяльності зосереджений на вирішенні безпекових проблем громади. Він доступний для населення, адже 80-90 % робочого часу перебуває на її території,  спілкується з людьми, живе справами громади, знає місцевих жителів, їхні проблеми та надає якісні поліцейські послуги. Це свого роду універсальний офіцер поліції, основна концепція якого: «Я тут живу і працюю».

Практика свідчить, що впровадження інституту поліцейського офіцера громади в тих регіонах, де проєкт уже реалізовується, дозволило підвищити рівень поліцейського сервісу не лише у великих містах, в яких працює патрульна поліція, а й у районних центрах і селищах, віддалених сільських населених пунктах. Також сприяє більш тісній співпраці поліції та громади над вирішенням існуючих проблем і викликів, залученню її ресурсів для створення безпечного середовища.

Хочу зазначити, що цей проєкт поєднує у собі накопичений досвід функціонування муніципальної поліції зарубіжних країн та підходів, які постійно еволюціонують, відповідно до сучасних стандартів поліцейської роботи. По суті, це нова філософія поліціювання, яка дозволяє поліцейським та громадянам тісно співпрацювати, спільно вирішувати проблеми забезпечення правопорядку в територіальних громадах.

‒ Як цей проєкт упроваджується на теренах Прикарпаття?

‒ Власне, підготовча робота розпочалася ще на початку цього року. В Головному управлінні поліції відбулася зустріч керівництва ГУНП із головами об’єднаних територіальних громад. У цьому представницькому заході в режимі відеоконференції брали участь і фахівці Дніпропетровського центру розвитку місцевого самоврядування та поліцейські Дніпропетровщини, які є першопрохідцями у впровадженні проєкту. Вони поділилися своїм досвідом, з якими проблемами зіткнулися, як їх вирішували. Керівникам ОТГ вручили матеріали, де все чітко розписано, що має робити поліція, а що – громада. Власне, ця роз’яснювальна робота проводиться досі.

На сьогодні після ретельного вивчення надісланих громадами онлайн-анкет та створених ними на місцях умов для роботи поліцейських офіцерів відібрано 25 ОТГ, спроможних брати участь у проєкті. В серпні було оголошено конкурс на посади поліцейських офіцерів громад. Кандидатів відбирала комісія, сформована з представників Департаменту превентивної діяльності НПУ та управління превентивної діяльності ГУНП, психолога Національної поліції, представників організації міжнародної технічної допомоги ICITAP та громадськості. На першому етапі бажаючі працювати поліцейськими офіцерами громад пройшли тестування на рівень логічного та аналітичного мислення, знання законодавства. Далі були індивідуальні співбесіди та дослідження на поліграфі.

За результатами випробувань із 115 кандидатів конкурсна комісія відібрала 33-х найкращих, а це переважно дільничні офіцери поліції, які в середині листопада розпочали навчання в Харкові, на базі Університету внутрішніх справ, за спеціальним курсом підготовки, розробленим вітчизняними та міжнародними експертами з правоохоронної діяльності. Зокрема, вони проходять тактичну підготовку з елементами моделювання ситуацій, заняття з надання домедичної допомоги, фізичної та вогневої підготовки, вивчають методи контраварійного кермування, оволодівають сучасними інструментами взаємодії поліції та громади. Також поліцейські офіцери громади повинні мати навички у розслідуванні кримінальних проступків, вирішенні питань безпеки дорожнього руху, контролі за обігом зброї, вміти здійснювати превентивну роботу як з дорослими, так і дітьми.  

Ми постійно підтримуємо зв'язок із відрядженими на навчання, цікавимося, як проходить їх підготовка, адже від того, наскільки якісно вони отримають знання та навички, багато в чому залежатиме подальша робота в громадах. А відтак – громадська думка про діяльність не лише конкретного поліцейського, а й поліції загалом.

В лютому поліцейські офіцери повернуться з навчання і розпочнуть до виконання своїх службових обов’язків. Вони мають стати частиною громади, захисниками людей та їх порадниками – тими, до кого найперше звертаються громадяни за допомогою. І тут важливого значення набуває підтримка та сприяння роботі поліцейських з боку територіальних громад.

‒  Отже, реалізація проєкту «Поліцейський офіцер громади» залежить від спільної участі обох сторін – поліції та громади. Тож хто і за що відповідає?

‒ Справді, цей проєкт відображає новий спосіб мислення і ставлення поліції до громадян і громадян до поліції. Він передбачає, що громада  повинна дбати про поліцію як про один із ресурсів покращення життя її мешканців.

Якщо говорити про спільну участь обох сторін, то Національна поліція відповідає за фахову підготовку поліцейського офіцера громади, забезпечує його службовим автотранспортом, логістичними пристроями, засобами зв’язку, форменим одягом, табельною вогнепальною зброєю та спецзасобами. Зі свого боку громада створює належні умови для роботи, зокрема надає приміщення, де поліцейський працюватиме з документами, прийматиме громадян, обладнує його оргтехнікою. Також виділяє частину паливно-мастильних матеріали для службового транспорту.

І оскільки поліцейський офіцер стає повноправним представником громади, яка бере на себе частину фінансової підтримки його діяльності, то й звітуватиме не лише перед керівництвом територіального підрозділу поліції, але й перед громадою. Це стимулює правоохоронця сумлінніше працювати, щоб, як кажуть, не було соромно дивитися людям в очі.

‒ Нещодавно в засобах масової інформації повідомлялося про відкриття ще однієї поліцейської станції –  в селищі Обертині Тлумацького району. Наскільки ці відділки поліції важливі для створення безпечного середовища в сільській місцевості?

‒ Відкриття таких станцій цілком вкладається в концепцію «Сommunity policing» або поліцейського обслуговування за допомогою громад, коли обидві сторони усвідомлюють спільну відповідальність за безпеку, між ними відбувається постійна комунікація. Це робить діяльність поліції більш відкритою, а громаду – соціально відповідальною.

Поліцейська станція в Обертині, яка розташована у приміщенні селищної ради, – вісімнадцята за рахунком в нашій області. Її відкриття стало можливим завдяки спільним зусиллям поліції і місцевої громади. Тут працює дільничний офіцер та наряд сектору реагування патрульної поліції. Поліцейські обслуговують територію 9 населених пунктів, де мешкає майже десять тисяч осіб. Тепер людям не потрібно їхати в райцентр, у відділення поліції, зі своїми проблемами: вони звертатимуться до поліцейських на місці, а ті більш оперативно реагуватимуть на повідомлення про правопорушення та інші події.

Сама ж станція обладнана комп’ютерною технікою і камерами відеоспостереження. Тож дільничний має можливість спостерігати за тим, що відбувається у населеному пункті. Також у приміщенні створені комфортні умови для спілкування громадян з дільничним, розміщені інформаційні стенди для відвідувачів. У зв’язку з віддаленістю, час реагування складав 40-50 хв. Завдяки тому, що поліцейські нестимуть службу безпосередньо на дільниці, час реагування буде зменшений утричі.

Хочеться подякувати органам державної влади та місцевого самоврядування, депутатам за підтримку та сприяння діяльності поліції. І не лише щодо відкриття поліцейських станцій. Маю на увазі вирішення питань забезпечення правопорядку в рамках реалізації комплексних програм із профілактики злочинності, ухвалених обласною та міськими і районними радами.

‒ Насамкінець, Володимире Валентиновичу, чого очікуєте від впровадження проєкту «Поліцейський офіцер громади»?

 ‒ Звісно, позитивних результатів, на які не доведеться довго чекати. Насамперед йдеться про те, що завдяки роботі поліцейських офіцерів у громадах буде менше злочинів, інших правопорушень, а люди отримуватимуть якісні поліцейські послуги. Відповідно, зростатиме довіра громадян до поліції.

Керівництво МВС України та Національної поліції приділяє значну увагу реалізації проєкту. Зокрема, впроваджуючи в життя принцип «Служити та захищати», продовжується розбудова поліції з надання якісного правоохоронного сервісу громадянам.

У Департаменті превентивної діяльності НПУ створено Управління із взаємодії з громадами, яке координує роботу поліцейських офіцерів громади по всій Україні. Ми отримуємо необхідну методичну та практичну допомогу, відповідне фінансування та матеріально-технічне забезпечення. Впевненість в успішній реалізації цього проєкту надає зацікавленість і підтримка органів державної влади, місцевого самоврядування, власне самих громадян.

Користуючись нагодою, вітаю наших краян із прийдешнім Новим роком і Різдвом Христовим, бажаю, щоб кожна домівка була наповнена щастям, теплом і добром, у наших містах і селах панували громадянська злагода та спокій, а в усій державі – мир і процвітання! Водночас хочу запевнити, що поліція завжди буде на варті їхньої безпеки.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux